Õppekäik Põlva Talurahvamuuseumi

Mehikoorma Põhikooli algklasside lapsed külastasid koos koolieelikutega leivanädala raames Põlva Talurahvamuuseumit Karilatsil.
Lapsed said põgusalt tutvuda sajanditaguse eluga talus. Põhilised tolle aja tegevused olid maaharimine ja loomapidamine. Muuseumi rehealuses võis näha ja katsuda hobuatra, äket ja palju muid veidraid töövahendeid.
Sel korral oli peamiseks teemaks leivategu. Saime teada, et rukkiseemne külvas põllule peremees, kasutades terade hoidmiseks külvivakka ning seda tähtsat tööd ei saanud ükskõik kellele usaldada.
Kui vili oli põllul küpsenud, tulid kõik pereliikmed põllule appi vilja koristama. Vilja lõigati kummargil olles sirbiga ja seoti vihkudesse. Lapsed said ka ise kootidega rehepeksu proovida.
Ahi pidi tol ajal pidevalt küdema, et vili kuivaks. Teadaolevalt korstent majadel siis polnud.
Pekstud viljaterad puhastati tuule abil sarjaga. Seda nimetati tuulamiseks. Väga raskeks osutus käsikiviga terade jahvatamine jahuks.
Elu tundus sellel ajal tõsiselt raske. Ka lapsed olid kaasatud kõikidesse töödesse. Rõõmustas aga hetk, kui kõigile murti sooja leiba, mis oli tõeliselt maitsev.
Veskis oli üles pandud tore laste joonistuste näitus. Saime ronida mööda kõrgeid treppe ja uurida suuri veskirattaid, mida tuul vanasti mürinal tööle pani.
Oli tore ja teadmisterohke leivalugu.

Inga Rõzova