Õppekäik Nopri Talumeiereisse

Mehikoorma põhikooli käesoleva kooliaasta algklasside esimene õppereis toimus 7. septembril Võrumaale Nopri tallu.
Meie bussijuht oli Ain Mäestu. Kohalikud teed olid nii käänulised, et tundsime end kui eelmise päeva rallivõistluse sõitjad.
Kohale jõudes võttis meid vastu talu peremees Tiit Niilo, kes tegi kõigepealt ülevaate oma talust ja kontrollis õpilaste teadmisi teraviljadest.
Järgnevalt näidati meile valmistoodete ladu ja pakendamisruumi. Peremees rõhutas mitu korda kui looduslikult puhtad on nende toorained ja tooted. Vanasõna Lehm lüpsab suust ja kana muneb nokast oli lastele algul raskesti mõistetav.
Siis näidati meile lehmade “sünnitusmaja” ja “lasteaeda”. Isegi õpetajad polnud varem näinud oma silmaga lüpsiroboteid ja käinud vabapidamisega loomalaudas.
Õpilased ei jõudnud ära imestada, et üks Nopri talu lehm lüpsab päevas 4 ämbritäit piima! Mitu last julgesid ka lehmi ja vasikaid silitada.
Saime käia veel lehmade sööklas. Tundus, et lehmade menüü on väga rikkalik.
Lõpuks kutsuti meid degusteerimisele. Ei teadnudki, et valikus on nii palju tooteid! Laste lemmikuks osutusid Lambaläätse juust, Mustika jogurt ja erinevad kohupiimakreemid. Paljud lapsed ostsid tooteid ka koju kaasa.
Õues vaatasime veel Nopri talu uut kodukande autot. Selgus, et mitu Mehikoorma peret on uut võimalust juba kasutanud.
Loodame, et õppekäik pani õpilasi mõtlema, kas valida poeriiulilt kodu- või välismaist piimatoodet.
Õppekäiku rahastab PRIA.

Katri Narusing ja Maaja Kolpakova

Fotod: Katri Narusing