Emakeelepäev

15. märtsil tähistasime Mehikoorma koolipere ja lastehoiuga Meeksi raamatukogus emakeelepäeva. Külla oli palutud TÜ kirjandusteadlane Ele Süvalep, kes rääkis tänapäeva muinasjuttudest. Põnev oli teada saada, kuidas kirjanik Andrus Kivirähk kujutab asju talle omase huumoriga ning paneb nad justkui elama reaalses maailmas. Meisterlikult on igapäevaseid esemeid kujutanud populaarsed lastekirjanikud Piret Raud, Aino Pervik, Henno Käo jpt. 

Tänapäeva muinasjuttudes räägivad kõikvõimalikud asjad nagu näiteks kodumasinad, nõud, riideesemed, mööbel jpm. Kaasa saab elada spagettide, viinerite, kartulisalati, supi või nätsu seiklustele ning fantaasiast ei paista puudu tulevat. Andrus Kiviräha lugudes on abiellu heitnud nii põrandahari ja prügikühvel kui ka hambahari ja hambapasta. Vaimukaid värsse seab prügiämber ning suhkrutoos ja koorekann on kõrvuni armunud. 

Kirjandusteadlase põnevat loengut täiendasid kooliõpilaste ilmekad näited armastatud lastekirjanike loomingust. Üheskoos arutleti muinasjuttude ja üldse kirjanduse osatähtsuse üle ning räägiti lemmikraamatutest ja uuemast lastekirjandusest. Kõikidel oli võimalus suupisteid ja jooke maitsta ning lihtsalt vestlusringis osaleda. 

Jääb vaid loota, et selline vahva sündmus toob nii mõnegi lapse või ka täiskasvanu raamatutele lähemale ning innustab noori meie kaunis emakeeles lugema. 

Tekst: Anne Konsap        Fotod: Inga Rõžova